Anasayfa » Araba101 » 2024 Trafik Ceza Rehberi

2024 Trafik Ceza Rehberi

56 3 dakika okuma

Araç kullanmak, kendinizin ve diğer sürücülerin güvenliğini sağlama konusunda büyük bir sorumluluk gerektirir. Trafik kurallarına uymak, bu sorumlulukları yerine getirmeyi kolaylaştırırken aynı zamanda cezalardan kaçınmanın önemli bir rolü olarak karşımıza çıkar. Trafik cezaları hız sınırını aşma, düzensiz park etme, alkollü araç kullanma, araç kullanırken cep telefonu kullanma, emniyet kemeri takmama, kırmızı ışıkta geçme ve daha birçok sebeple kesilebilir. Bu yazımızda, 2024 araç trafik cezaları hakkında hazırladığımız kapsamlı rehberi sizin için paylaşacağız.

2024 Trafik Cezaları Rehberi

Hız Sınırı İhlali Cezası 2024

Hız limitini aşmak, ihlal derecesine bağlı olarak değişen cezalara neden olabilir. 2024’de hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmanın cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir. Hız sınırını %30’dan %50’ye kadar aşmanın cezası ise 3.135 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca belirlenen hız sınırlarını %50’den fazla aşmak 6.439 TL olarak fiyatlandırılmıştır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2024

Yasal sınırların üzerinde alkollü araç kullanmak ağır cezalara, ehliyetin askıya alınmasına hatta hapis cezasına neden olabilir. Aracı 0,50 promilin üzerinde alkollü kullanmasının cezası, 1.defada 6.439 TL, 2.defada 8.075 TL  olarak belirlenmiştir. 3 ve 3’ten fazla alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası ise 12.977 TL olarak belirlenmiştir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2024

Araç kullanırken emniyet kemeri kullanmamak ve zorunlu olan araçlarda çocuk bağlama sistemi bulundurmamak cezası 690 TL olarak belirlenmiştir.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2024

Kırmızı ışıkta geçme cezası, trafikte sıklıkla ihlal edilen bir kuraldır. Kırmızı ışık kuralına uymamanın cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası 2024

Araç kullanırken dikkat dağıtan en önemli ihlallerden biri de cep telefonu kullanımıdır. Bu nedenle, sürücülerin seyir halinde cep telefonu veya araç telefonu benzeri bir haberleşme cihazını kullanmasının cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir.

Seyir Halinde Telefonla Konusma Cezası

Yanlış Yere Park Etme Cezası 2024

Park ihlalleri, park yasağı olan bölgeye park etme cezası, trafiği engelleme cezası, yaya geçidine park etme cezası ve hatalı park cezası gibi çeşitli durumlarda kesilen cezalardır. Bu yanlış park ihlallerinin cezası 690 TL olarak belirlenmiştir. Fakat engelli park yerine park etme cezası farklılık gösterir. Engellilere ayrılan bölgeye park etme cezası 1.380 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2024

Sürücü belgesiz araç kullanan kişilere kesilen cezalar daha yüksektir ve bazı durumlarda araca el konulabilmektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 12.977 TL olarak belirlenmiştir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2024 

Araç muayenesi, trafik güvenliği ve aracın çevreye olan etkilerini değerlendirmek amacıyla düzenli olarak yaptırılması gerekir. Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak ciddi bir trafik ihlalidir, bu nedenle cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir.

Muayenesiz Araç Cezası

Plakasız Araç Kullanma Cezası 2024

Plaka, bir aracın kimlik bilgilerini taşıyan ve aracı benzersiz bir şekilde tanımlayan levhadır. Bu nedenle plakasız araç kullanmak yüksek cezalara neden olur. Plakasız araç kullanmanın cezası 10.917 TL olarak belirlenmiştir.

Birden Fazla Şerit Değiştirme Cezası 2024

Sürücülerin aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak bir biçimde ardı ardına şerit değiştirmeleri ciddi bir ihlaldir. Bu sebeple cezası 6.439 TL olarak belirlenmiştir.

Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Aracınıza ait trafik cezalarını ödemek için çeşitli yöntemler vardır ve bu yöntemler oldukça kolaydır. Trafik cezalarınızı e-Devlet üzerinden veya Emniyet Müdürlüğü Online İşlemler bölümünden sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Kendi bankanızın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması ile cezanıza ait ödeme bilgilerini kullanarak hızlı bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz. Aynı şekilde ATM’leri kullanarak “Trafik Ceza Ödeme” menüsünden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir yöntem olarak ise, trafik cezalarınızı PTT şubelerinde nakit veya kredi kartı kullanarak ödeyebilirsiniz.

İkinci el araba almayı mı düşünüyorsunuz?  2. el araba alırken nelere dikkat edilmeli? yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

önce CARVAK’a sor
Kategori: Araba101
Carvak Logo

Copyright © 2023 CARVAK. Her hakkı saklıdır.