Anasayfa » Araba101 » Fransız Araba Markaları ve Öne Çıkan Özellikleri

Fransız Araba Markaları ve Öne Çıkan Özellikleri

2,9B 5 dakika okuma

Güvenilir, stil sahibi ama cep yakmayan otomobiller arayanların ilk tercihleri arasında Fransız araba markaları geliyor. 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan köklü tarihi ile Fransız otomobil markaları, dünyanın “en” leri arasında. Peki, ülkemizde de uzun yıllardır faaliyet gösteren bu markaların başarısının sırrı ne? Eğer cevabı merak ediyorsanız, Fransız araba markaları ve ayırt edici özelliklerini mercek altına alarak başarılarının sırlarını birlikte keşfedelim!

Fransız Araba Markaları

Listemizde yalnızca Fransa’nın en büyük 4 araba markasına yer verdik; ancak, tabii ki Fransa’da faaliyet gösteren birçok küçük araba markası da bulunuyor. Yine de Fransız otomotiv endüstrisine yön veren bu 4 marka hem köklü geçmişleri hem de uluslararası bilinirlikleri ile Fransız araba kültürünün görünür yüzleri. Hazırsanız, her birinin ayırt edici özelliklerine ve başarı hikayesine göz atmaya başlayalım!

Peugeot

peugeot logosu
 • Kuruluş yeri: Sochaux, Fransa
 • Kuruluş tarihi: 1906
 • Kurucusu: Armand Peugeot

Dünyanın en köklü araba markaları arasında da yer alan Peugeot’un motorlu taşıtlarla deneyimi 20. yüzyılın başlarına denk gelse de marka esasında 19. yüzyılda da faaliyet gösteren bir bisiklet markası. Takvimler 1900’lü yılları gösterdiğinde ise Fransa’nın hızla büyüyen otomotiv sektörüne adım atıyor ve çok geçmeden başarıyı yakalıyor. Markanın kurulduğu günden beri araba teknolojilerini yakından takip etmesi, bugün dahi teknoloji yarışında kendisine yer bulabilmesini ve astronomik rakamlar ödemek istemeyen sürücülerle uygun fiyatlı, teknolojik ve stil sahibi modelleri buluşturmasını sağlıyor.

2. el peugeot 3008

Ülkemizde de oldukça beğenilen ve çok satan modelleri bulunan Peugeot, özellikle gençlerin gözdeleri arasında; çünkü Peugeot modelleri çarpıcı “aslan pençesi” farları, dinamik çizgileri ve sportif görünümleri ile rakipleri arasından hızla sıyrılıyor. Markayı rakiplerinden ayıran bir diğer özelliği ise geniş model yelpazesi ve çok geniş bir hedef kitleye ulaşabiliyor oluşu. Geniş iç hacimli sedanlardan dinamizmi vurgulayan spor hatchbacklere ve heybetli SUV’lara kadar birçok model sunan Peugeot, ulaşılabilir fiyatları ve farklı yakıt/motor seçenekleri sayesinde Avrupa’nın en çok satanlar listesinde 1.’lik sırasını koruyabiliyor. Markanın en sevilen modelleri ise:

 • 208
 • 3008
 • 508

Citroën

citroen logosu
 • Kuruluş yeri: Saint-Ouen, Fransa
 • Kuruluş tarihi: 1919
 • Kurucusu: André Citroën

Citroën de ülkemizde uzun süredir faaliyet gösteren ve sevilen bir Fransız araba markası. Markayı rakiplerinden ayıran başlıca unsurlar ise yolcu konforuna ve sürdürülebilirliğe verdiği önem. Kurulduğu ilk günden beri sürüş konforu konusunda öncü konumda bulunan Citroën, son yıllarda geliştirdiği Citroën Advanced Comfort sistemi ile iddiasını bir adım daha öne taşıyor. Gelişmiş süspansiyon sistemleri, ergonomik koltuklar, azaltılmış yol gürültüsü ve iyileştirilmiş iç mekan kalitesi gibi özellikleri olan bu sistem sayesinde Citroën, daha konforlu ve ergonomik modeller sunabiliyor.

citroen c3 hatchback

Citroën’i öne çıkaran bir diğer özellik ise sürdürülebilirliğe verdiği önem; zaten son zamanlarda elektrikli arabalara ve scooterlara yaptığı yatırımlar ile sık sık gündeme geliyor. Konsept model Oli, markanın gelecekte gitmek istediği noktayı da gözler önüne seriyor ve gösteriyor ki Citroën, sürdürülebilirlik konusunda oldukça yenilikçi bir bakış açısına sahip. Mukavva tavan, birbirleri ile değiştirilebilir parçalar, geri dönüştürülmüş ya da dönüştürülebilir bileşenler… Citroën’in konsept aracı Oli’yi incelediğinizde markanın “herkesin erişebileceği, kişisel mobilite” ve sürdürülebilirlik konusundaki kararlı yaklaşımını siz de göreceksiniz. Markanın en sevilen modelleri ise:

 • C3
 • C-Elysée
 • Ami

Renault

renault logosu
 • Kuruluş yeri: Boulogne-Billancourt, Fransa
 • Kuruluş tarihi: 1898
 • Kurucusu: Louis, Fernand & Marcel Renault

Fransız araba markaları listemizin 3. üyesi, dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden de biri olan Renault. Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance’ın bir parçası olan marka, hem uluslararası işbirlikleri hem de geniş üretim ağı sayesinde dünya genelinde tanınıyor ve “çok satanlar” listelerinde yer alıyor. Renault’u pazardaki rakiplerinden ayıran en önemli unsur ise tabii ki geniş ürün yelpazesi ve erişilebilir fiyatlarla sunduğu yüksek teknolojili araçları.

renault megane

Sedanlar, SUV’lar, kompakt modeller, ticari araçlar… Renault her zevk, ihtiyaç ve bütçeye yönelik modeller sunma konusunda dünyanın sayılı otomobil üreticileri arasında. Ayrıca, günümüzün elektrikli araba yarışından da geri kalmıyor ve piyasaya birbiri ardına sürdüğü, uygun fiyatlı elektrikli modelleri ile öne çıkıyor. Eğer siz de gelişmiş bilgi-eğlence sistemleri, sürüş asistanları ve elektrikli motorlarla donatılmış, teknolojik ama cep yakmayan bir araç arayışındaysanız, çözümü Renault modellerinde bulabilirsiniz. Markanın en sevilen modelleri ise:

 • Clio
 • Zoe
 • Megane

Bugatti

 • Kuruluş yeri: Molsheim, Fransa
 • Kuruluş tarihi: 1909
 • Kurucusu: Ettore Bugatti

Bugatti, Fransız araba markaları arasından lüks ve performans odağı ile hızlıca sıyrılıyor. Performans, yol tutuşu ve aerodinamik sistemler üzerine sürekli çalışan ve yeni teknolojiler üreten marka, dünyanın en hızlı arabalarını üretmesi ile tanınıyor. Markanın Chiron ve Veyron gibi modelleri yüksek performansları, güvenlik değerleri ve ikonik tasarımları ile de öne çıkıyor.

bugatti chiron

Bugatti’yi öne çıkaran özelliklerinden biri de el işçiliği ve lükse verdiği önem. Zarif tasarımları, dinamik hatları ve yüksek malzeme kalitesi ile ikonik bir görünüme sahip olan Bugatti modelleri, özel serileri ile hız tutkunlarının olduğu kadar koleksiyoncuların da gözdelerinden. Markanın sınırlı sayıda üretilen özel serileri, tamamen el işçiliğine dayanan, kaliteli ve lüks detaylar ile donatılıyor ve Bugatti’yi dünyanın en prestijli otomobil markaları arasına taşıyor. Markanın en sevilen modelleri ise:

 • Chiron
 • Bolide
 • Divo

Fransız araba markalarını mercek altına aldığımız yazımızın sonuna geldik. Özet olarak, Fransız araba markaları dünyanın en eski otomobil üreticileri olmaları ve günümüzde dahi teknoloji yarışından geri durmamaları ile her geçen gün daha da büyüyor. Dünya genelinde tanınan ve çok satan modeller üreten bu 4 Fransız araba markası, ayırt edici kimlikleri sayesinde uzun yıllardır yerlerini korumayı da başarıyor. Citroën’in şehir içi mobilite devrimi sayılabilecek modelleri, Renault’un çok yönlülüğü, Peugeot’nun genç çizgileri ve Bugatti’nin lüks performans modelleri… Fransız otomobil markaları arasında herkese göre seçenekler mevcut!

önce CARVAK’a sor
Kategori: Araba101
Carvak Logo

Copyright © 2023 CARVAK. Her hakkı saklıdır.