Anasayfa » Araba101 » Dizel ve Benzinli Araç Karşılaştırması

Dizel ve Benzinli Araç Karşılaştırması

129 4 dakika okuma

Araba alırken benzinli mi dizel mi sorusu hepimizin aklında. Maalesef bu sorunun genelgeçer bir cevabı yok. Ancak, gelin sizin için ayrıntılı bir dizel vs. benzinli araç karşılaştırması yapalım ve konuyu açıklığa kavuşturalım!

Öncelikle yalnız değilsiniz; benzinli ve dizel arabalar arasında seçim yapmak, birçok araba alıcısı için yaygın bir ikilemdir. Her iki motor tipinin de farklı sürüş ihtiyaçları ve tercihlerini karşılayan kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Benzinli arabalar, daha sessiz motorları, daha düşük bakım maliyetleri ve daha uygun fiyatlarıyla övülür. Öte yandan, dizel arabalar üstün yakıt verimliliği, daha yüksek tork ve daha uzun motor ömrü ile bilinir. Peki sizin için hangisi daha uygun? Hazırsanız, doğru cevaba giden yolculuğumuza başlayalım.

Dizel ve Benzinli Motorların Farkı

Öncelikle belirtmek isteriz ki her iki motor da içten yanmalı motorlar kapsamında değerlendirilir ve fosil yakıt kullanır; yani her iki motor türü de kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürür. 

İki motor arasındaki temel fark aslında sahip oldukları bujiler ve ateşleme aşamasıdır:

 • Dizel araçlarda kızdırma bujileri bulunur ve hava tutuşma sıcaklığına gelene kadar bujiler, silindirler yardımıyla sıkıştırılır; ardından yakıt püskürtülür. Yüksek basınçlı hava ile yakıt birleştiğinde ise ateşleme meydana gelir.
 • Benzinli araçlarda ise ateşleme bujileri bulunur ve silindir içerisinde bulunan hava ve yakıt karışımını ateşleyecek bir kıvılcım yaratılır.

Dizel vs. Benzinli

KriterlerDizel AraçBenzinli Araç
Yakıt Tüketimi%20 daha verimli – özellikle uzun seyahatlerdeLitre başına daha az enerji üretimi – şehir içi kullanım için daha uygun
HızlanmaSıkıştırma oranı yüksek olduğu için daha hızlı hızlanmaDaha yavaş hızlanma
Sürat PerformansıYüksek devir yapamadıkları için daha düşük performansDaha yüksek devir ve beygir gücü – daha iyi sürat performansı
FiyatYüksek edinme maliyeti – uzun vadede tasarrufDüşük edinme maliyeti – daha fazla yakıt tüketimi
DayanıklılıkSıkıştırma oranı daha yüksek olduğu için daha sağlam ve dirençli motorlar, daha uzun ömürDeğişken
Motor Bakım ve Değişim MaliyetiEk donanımlar ve daha yüksek bakım, değişim maliyetleri – ancak, daha az bakım ihtiyacıDaha fazla bakım ihtiyacı ama daha düşük bakım, değişim masrafları
Sürüş KonforuDaha fazla gürültü ve titreşimDaha pürüzsüz ve konforlu sürüş
Emisyon%16 daha az CO2 üretimi – daha yüksek nitrojen salınımıDaha yüksek emisyon
benzinli mi dizel mi

Tabloda “dizel mi benzinli mi” sorusunu farklı kategorilerde değerlendirdik. O halde, şimdi detaylara dalalım ve “neden, nasıl” sorularını da birlikte cevaplayalım:

Dizel Araç Avantajları

dizel araç artıları
 • Yakıt Verimliliği: Dizel araçlar benzinli araçlara kıyasla yakıt konusunda %20 daha verimlidir; çünkü dizelin enerji yoğunluğu daha yüksektir. Benzin daha ince yoğunluklu ve daha kolay buharlaşan bir yakıt iken, dizel yüksek yoğunluğa sahiptir ve daha az yakıtla daha fazla enerji üretir.
 • Tork ve Güç: Yüksek sıkıştırma oranına sahip olan dizel araçlar, benzinlilere kıyasla daha fazla tork üretir ve daha düşük devirde daha güçlü çalışır. Bu nedenle, ağır iş makinelerinde ve kamyon, tır gibi araçlarda dizel yakıt tercih edilir.
 • Dayanıklılık ve Uzun Ömür: Dizel motorlar, dizel daha yüksek sıkıştırma oranlarına sahip olduğu için daha ağır ve sağlam üretilir; bu nedenle, benzinli motorlara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.
 • Uzun Yol Dostu: Dizel araçlar, uzun mesafeli sürüşlerde daha verimlidir; çünkü yüksek sıkıştırma oranları, yakıtın daha iyi yanarak litre başına daha fazla enerji üretmesini sağlar.
 • Düşük Emisyon: Dizel motorlar, tüketilen yakıt birimi başına %16 daha az karbondioksit (CO2) yayar, bu da onları sera gazı emisyonları açısından çevre dostu bir alternatif yapar. Ancak, söz konusu nitrojen salınımı olduğunda dizel araçların da pek masum olduğu söylenemez.
 • Düşük Bakım Sıklığı: Dizel motorlar, uzun vadede yakıt ekonomisi sağlamakla kalmaz; çok daha az bakımla uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Tabii olası bir arızada daha fazla onarım masraflarına sahiplerdir; ancak, özellikle yaşı büyük bir 2. el araç alırken dizel motorlar daha güvenilirdir.

Benzinli Araç Avantajları

benzinli araç artıları
 • Yüksek Performans: Benzinli araçlar, daha  yüksek devir yapabildiği için sürat performansları daha iyidir ve daha sportif bir sürüş vadederler.
 • Daha Sessiz Motor: Benzinli motorlar genellikle dizel motorlara göre daha sessiz çalışır, bu da sürüş deneyimini daha konforlu hale getirir; ancak, gelişen teknoloji dizel motorların bu eksisini bir noktaya kadar çözmüş durumda.
 • Daha Hafif Motor: Benzinli motorlar genellikle dizel motorlardan daha hafiftir, bu da araçların genel ağırlığını azaltır ve manevra kabiliyeti, performans gibi değerlerini artırır.
 • Düşük Bakım Maliyetleri: Benzinli araçlar, dizel muadillerine kıyasla daha fazla bakım gerektirseler de bakım ve değişim maliyetleri daha düşüktür.
 • Geniş Model Seçenekleri: Benzinli model seçenekleri, dizellere kıyasla daha fazla olduğu için potansiyel alıcıların ihtiyaçlarına uygun aracı bulmaları daha kolaydır.

Gördüğünüz gibi “benzinli mi dizel mi” sorusuna verilecek ilk cevap, “Önceliğiniz nedir?” olacaktır; çünkü önemli olan, hangi aracın sizin sürüş alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemek. Her iki cephenin de savunmaları oldukça sağlam; ancak karar sizin!

Kararınızı hâlâ veremediyseniz, daha detaylı rehber ve araç önerilerimiz için:
Dizel ve Benzinli Araç Rehberi

önce CARVAK’a sor
Kategori: Araba101
Carvak Logo

Copyright © 2023 CARVAK. Her hakkı saklıdır.